Obiekt to taka jedna zmienna, która pozwala na przypisanie jej większej ilości danych nie tworząc przy tym kolejnych zmiennych. Przedstawię Ci kilka podstawowych operacji na obiektach, tworzenie pustego obiektu i późniejsze uzupełnianie go danymi. Gwarantuję, że szybko załapiesz o co z obiektami w JavaScript chodzi!

Konstrukcja obiektów

W grupie Programowanie - wsparcie na starcie padło kiedyś pytanie co komu sprawia największy problem w programowaniu. Jeden z członków grupy odpowiedział, że domknięcia w JavaScript. Nie dziwię się, bo zwróćcie uwagę, że konstrukcja obiektów jest nieco inna niż tablic, choć równie prosta do opanowania.

Zabierajmy się za stworzenie obiektu.

const aboutMe = {
 // tutaj wartosci
};

Stworzyliśmy obiekt aboutMe, który obecnie jest pusty. Uzupełnijmy go kilkoma danymi, tak, aby nas opisywał.

const aboutMe = {
 firstName: "Kacper",
 height: 185,
 haveCar: false
};

Celowo wybrałem taki przykład, aby pokazać jakie wartości mogą przyjmować obiekty: wartości logiczne, liczby i ciągi znaków. Zwróć uwagę na to, że ostatnia wartość w obiekcie nie kończy się przecinkiem. Może, choć nie musi.

Chcąc zaprezentować siebie przy pomocy obiektu musimy utworzyć metodę (funkcje w obiektach nazywamy metodami). Przez użycie wartości logicznej true lub false, aby poprawnie wyświetlić informacje o nas, będziemy w metodzie musieli skorzystać z instrukcji warunkowej.

const aboutMe = {
 firstName: "Kacper",
 height: 185,
 haveCar: true,

 showInfo: function() {
  if(this.haveCar === true) {
   console.log("Mam na imię " + this.firstName + ", mam " + this.height + " cm wzrostu i mam samochod.");
  }
  else {
   console.log("Mam na imię " + this.firstName + ", mam " + this.height + " cm wzrostu i nie mam samochodu.");
  }
 }
};

Wywołujemy metodę (funkcję) przez aboutMe.showInfo(); i voilà!

Konsola przeglądarki Efekt widoczny w konsoli przeglądarki po wywołaniu funkcji zawartej w obiekcie

Wywołanie poszczególnych wartości

Wyżej mogliście zauważyć, że wywołujemy funkcję showInfo zawartą w obiekcie aboutMe. W obrębie obiektu wywołanie danej wartości powoduje, że nie musimy zapisywać jego nazwy, a korzystamy ze słowa this.

Tak więc, wyświetlenie wartości w obrębie obiektu:

document.write(this.firstName);

Poza obiektem:

document.write(aboutMe.firstName);

Nadpisywanie i usuwanie wartości

Po zdefiniowaniu obiektu może zdarzyć się, że w dalszym kodzie musimy nadpisać jedną z jego wartości. Odnosząc się do stworzonego wyżej obiektu może być to wzrost. Załóżmy, że zwiększył się on o 5 cm i musimy zaktualizować dane.

// Do wyboru jedna z poniższych opcji (obie działają identycznie)
aboutMe.height = aboutMe.height + 5;
aboutMe.height += 5;

aboutMe.showInfo();

Po przeprowadzeniu tej operacji height w obiekcie aboutMe będzie równy 190. Wywołanie metody showInfo spowoduje, że wyświetli się komunikat ”Mam na imię Kacper, mam 190 cm wzrostu i mam samochod.”. Możemy oczywiście mnożyć, dzielić, korzystać z innych funkcji, itd.

Usuwanie wartości z obiektu w JavaScript, a następnie wywołaniem metody showInfo spowoduje, że wyświetli się komunikat “Mam na imię undefined…”.

delete aboutMe.firstName;
aboutMe.showInfo();

Pusty obiekt, da się?

Utworzenie pustego obiektu w JavaScript nie stanowi żadnego problemu. Możemy skorzystać z tej opcji, a później dodawać do niego dane.

// Stworzenie pustego obiektu
const aboutMe = {};

// Dodanie wartości firstName
aboutMe.firstName = "Kacper";

// Wyświetlenie obiektu w konsoli
console.log(aboutMe);

Podsumowanie #008

Tak jak zapowiadałem, dziś - w sobotę - pojawił się wpis na temat obiektów. Mam nadzieję, że zdobyliście tutaj przynajmniej część wiedzy, po którą przyszliście. Jeśli chcecie poznać obiekty bliżej, koniecznie odwiedźcie wpis na blogu Na Frontendzie. Do zobaczenia!