Na blogu pojawiło się trochę zmian wizualnych, choć zdecydowanie więcej działo się ”pod spodem”. W telegraficznym skrócie: uciekam od WordPressa! Czy jestem z tego zadowolony? Jakie wady i zalety ma każdy z wymienionych systemów?

Skąd pomysł na zmianę?

Logo WordPress

WordPress to ciekawe i bardzo popularne rozwiązanie, bo fakt faktem opiera się o niego ponad 30% stron internetowych! Na początku tworzenia treści na bloga byłem z niego bardzo zadowolony. Umożliwia zaplanowanie posta czy posiada wbudowany edytor treści. Istnieje cała masa wtyczek i motywów, jednak… jakość ich kodu czasami pozostawia wiele do życzenia. Wszystko, co chcemy dodać czy zmienić, trzeba robić za pomocą rozszerzeń, które bardzo często są po prostu źle napisane i podatne na ataki albo grzebać w kodzie PHP. Mnie to nie odpowiadało i szukałem czegoś innego.

Czym jest Jekyll?

Logo Jekyll

Jekyll to właściwie nie jest system zarządzania treścią. Domyślnie nie uświadczysz tam panelu administratora, a w nim edytora postów czy ustawień.

Jekyll to generator stron statycznych, który został napisany w języku Ruby. Moim zdaniem — szczególnie dla programistów — jest to świetne rozwiązanie, chociażby dlatego, że maksymalnie skupia się na tworzeniu treści! Dodatkowo pozwala na tworzenie treści przy użyciu Markdowna i jednoczesne korzystanie z HTML-a.

Dzięki temu, że Jekyll nie korzysta z bazy danych, strony ładują się bardzo szybko, bo są to uprzednio wygenerowane pliki HTML. Muszę jednak przyznać, że aspekt czasu ładowania strony nie był dla mnie priorytetem, bo w WordPressie możemy osiągnąć coś podobnego za pomocą rozszerzeń (np. WP Super Cache).

Instalacja Jekyll

Niech mi ktoś powie, że instalacja Jekylla nie jest banalnie prosta :) Wystarczy użyć dwóch poleceń, a kolejnych dwóch do jego uruchomienia.

gem install jekyll bundler
jekyll new nazwa-bloga
cd nazwa-bloga
bundle exec jekyll serve

Aby wejść na nowo utworzonego bloga, przechodzimy pod adres: localhost:4000. Opcjonalnie możemy zmieniać jego parametry podczas jego uruchamiania, np. port (dopisujemy: --port 1234). Wówczas adres witryny to localhost:1234.

Konfiguracja

Cała konfiguracja bloga znajduje się w pliku _config.yml. Zmienisz tam tytuł strony, opis, dane kontaktowe, linki do profili na portalach społecznościowych czy strukturę linków.

Zresztą, nie ma sensu się na ten temat rozpisywać, bo dokumentacja Jekylla jest przejrzysta i bardzo dokładnie opisana. Znajdziesz tam wszystko, począwszy od pliku konfiguracyjnego po, chociażby stworzenie paginacji na blogu.

Podsumowanie

Swoją migrację zdecydowanie uważam za udaną. W ciągu kilku dni stworzyłem własny motyw, a to wszystko zawdzięczam prostocie Jekylla. Na jego temat pojawi się jeszcze kilka wpisów, w których bliżej opiszę działanie tego generatora strona stron statycznych.