• Tablice w JavaScript

  Zmienne kompletnie nie nadają się do przechowywania większej ilości danych. Chyba nie chcesz tworzyć 100 zmiennych tylko po to, aby zapisać w nich imię i nazwisko swojego klienta? Lepiej byłoby stworzyć jedną tablicę o nazwie klienci i w niej trzymać dane, bo kod siłą rzeczy nie będzie tylko krótszy, ale i wydajniejszy.

 • Grupa na Facebooku: JavaScript Polska

  Polska grupa zrzeszająca fanów języka JavaScript. Zapraszam wszystkich - zarówno osoby początkujące, jak i te bardziej zaawansowane. Myślę, że już niedługo każdy znajdzie coś dla siebie! :)

 • Funkcje w JavaScript. Proste, a bardzo przydatne!

  Podobnie jak zmienne, funkcje są jednymi z częściej wykorzystywanych elementów w danym języku programowania. Nic w tym dziwnego, skoro pozwalają one znacznie zmniejszyć objętość kodu. Kolejnym plusem jest ich “elastyczność”. Do stworzonej już funkcji możemy podstawiać różne dane, bez ingerencji w samą logikę. Fajna sprawa, a zarazem bardzo prosta.

 • Poznajemy pętle (while, for, do… while)

  Pętle wykorzystywane są chyba w każdym języku programowania. Zazwyczaj używa się ich, by skrócić kod (a co za tym idzie - uporządkować) i powtarzać wybraną czynność ileś razy. Nie ma co przedłużać, bo pętle to dosyć prosty temat, tak więc zabierajmy się za praktykę.

 • Instrukcje warunkowe - jak z nich korzystać?

  Znając już kompletne podstawy JavaScript (mowa oczywiście o zmiennych, na które poświęciłem 3 wpisy) czas ruszyć dalej. Zabierzemy się za instrukcje warunkowe, znane również jako ify. Polegają one na wykonaniu X (if), jeżeli Y (warunek) się zgadza. Jeżeli nie, kod być może wykonuje czynność Z (else).

 • Zakres zmiennych, czyli zmienne lokalne i globalne oraz hoisting

  Na pewno wiesz już jak korzystać ze zmiennych w JavaScript. Jeżeli nie, odsyłam Cię do pierwszego wpisu. Dzisiaj nieco przybliżę Wam temat zmiennych lokalnych i globalnych, czyli inaczej zmiennych o zasięgu lokalnym/globalnym oraz wyjaśnię, dlaczego nie warto pomijać słówka var przy ich deklarowaniu. Let’s go!

 • Konstrukcja zmiennej, debugowanie kodu, operacje na zmiennych

  1 września, a więc ruszamy z projektem. Kompletne podstawy podstaw, czyli zmienne w JavaScript. Są one obecne praktycznie w każdym innym języku programowania - w PHP, C++, itd. My jednak przyjrzymy się JS-owi.

 • Czy to kolejny nudny blog? Pewnie tak.

  Zostać front-endowcem bez znajomości nawet podstaw JavaScriptu? Niemożliwe, dlatego od początku września do końca października będę tworzył tego bloga. Mój cel to opanowanie JavaScriptu w ciągu 60 dni. Będą pojawiały się tutaj treści związane z moją nauką JS. Zdobytą wiedzę postaram się przekazać w formie wpisów, tak, aby ktoś początkujący mógł uczyć się razem ze mną. Raczej nie zobaczysz tutaj czegoś nowego, ale jeżeli masz ochotę śledzić moje postępy z JS to zaprasam.